کد خبر : 221
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۵:۵۳

جهانگیری: نهادهای فرهنگی باید تحت نظارت دولت باشند/ ضرورت بازنگری در بودجه فرهنگی کشور

جهانگیری: نهادهای فرهنگی باید تحت نظارت دولت باشند/ ضرورت بازنگری در بودجه فرهنگی کشور

به گزارش گروه سیاسی تبریز یازار، اسحاق جهانگیری عصر امروز(شنبه) در نشست مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دغدغه ها در دولت ایفای نقش حاکمیتی و واگذاری تصدی گری است، گفت: ارتقاء جایگاه حاکمیتی به عنوان وظیفه ای جدی در وزارتخانه های اقتصادی دقیق تر تعریف شده


به گزارش گروه سیاسی تبریز یازار، اسحاق جهانگیری عصر امروز(شنبه) در نشست مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دغدغه ها در دولت ایفای نقش حاکمیتی و واگذاری تصدی گری است، گفت: ارتقاء جایگاه حاکمیتی به عنوان وظیفه ای جدی در وزارتخانه های اقتصادی دقیق تر تعریف شده است اما باید این تفکیک در حوزه فرهنگ و هنر نیز با دقت اجرا شود.

جهانگیری با تأکید بر ضرورت حرکت در چارچوب های تدوین شده در حوزه فرهنگ عمومی و یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر سیاستگذاری باید بر نحوه اجرای سیاست ها نیز نظارت جدی داشته و پیگیر مصوبات تعیین شده باشد تا جایی تخطی صورت نگیرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در زیرمجموعه این وزارتخانه و در بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها همواره حساسیت های جدی از سوی مراکز مختلف وجود دارد، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر ایفای نقش حاکمیتی و نظارت، باید نقش پناهگاه و مأمن اصحاف فرهنگ، هنر، اندیشه و رسانه باشد و فعالان این حوزه احساس کنند که این وزارتخانه پناهگاه آنان است.

جهانگیری ادامه داد: اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشه باید در چارچوب های تدوین شده از سوی این وزارتخانه فعالیت کنند و مطمئن باشند که این وزارتخانه سخنگوی آنهاست و اگر مسأله ای به وجود بیاید از آنها حمایت می کند.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از مجوزهایی که برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و اندیشه در بخش های مختلف ارائه می کند حمایت نماید و اگر جایی کسی با مشکلی برخورد کرد عرصه را خالی نکند و از مجوزهایی که صادر می کند، دفاع نماید و بر سر تصمیمات خود بایستد تا مجوز آنها اعتبار لازم را داشته باشد.

جهانگیری با بیان اینکه کار رصد افکار عمومی وظیفه ای مهم و حساس است که می تواند موجب پیشبرد برنامه های ملی شود، گفت: در برگزاری مراسم روز ۱۳ فروردین امسال مردم به سخنان مسئولان توجه کرده و با اینکه جریمه ای برای حضور آنها برای رفتن به طبیعت مشخص نشده بود از رفتن به خارج از خانه پرهیز کردند. این اتفاق و همراهی میان مردم، نخبگان و دولت می تواند در بخش های دیگر و تنگناهای پیش رو نیز به کار گرفته شود تا همه در کنار یکدیگر از مقطع دشوار پیش رو عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه رصد و پیمایش های مربوط به افکار عمومی باید به طور دوره ای و مستمر انجام شود، گفت: می توان از نتایج این افکارسنجی ها به افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی و گرایش مردم به اجرای طرح های مختلف پی برد بنابراین نباید این پژوهش ها متوقف شود و یا نتایج آن در کتابخانه ها باقی بماند، بلکه باید از آن برای حل مسائل و مشکلات کشور در بخش های مختلف استفاده کرد.

جهانگیری تصریح کرد: همه مسئولان باید در بیان آمارها به نتایج مراکز رسمی و نظرسنجی های معتبر استناد کنند در غیر این صورت هر کس می تواند ارقام و اعدادی متفاوت برای بیان دیدگاه خود ابراز کند، ضمن آنکه باید از نتایج نظرسنجی ها نسبت به تقویت نقاط مثبت و یا اصلاح امور استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه همه صاحبنظران معتقدند که زندگی پس از کرونا در همه ابعاد بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، گفت: باید پیامدها و آثار اجتماعی و فرهنگی کرونا را نیز مورد بررسی قرار دهیم و برای مقابله با چاش های ناشی از آن راهکار تهیه کنیم.

جهانگیری افزود: کسب و کارهای بخش فرهنگ همانند کسب و کارهای سایر بخش ها در شرایط کرونا دچار آسیب شده اند که در این خصوص اخیراً جلساتی با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار کردم که مطالب مطرح شده در آن جلسات بسیار نگران کننده بود زیرا گزارش ها حاکی از‌ آن بود که برخی از هنرمندان در تأمین نیازهای جاری زندگی نیز با مشکل مواجه شده اند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای ارائه تسهیلات به بنگاه ها و بخشهای آسیب دیده از کرونا تصریح کرد: ‌دولت به میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد را برای کمک به این بخشها تصویب کرده است اگر تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد برای بخش فرهنگ و هنر مناسب نیست، می توان از تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری که با نرخ چهار و شش درصد تصویب شده استفاده کنند. بخشی از برنامه ها و کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار است در روستاها اجرایی شود و این وزارتخانه نیز باید سهم خود را از این تسهیلات دریافت کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به پیام مقام معظم رهبری که به مناسبت افتتاح مجلس یازدهم ارسال شد، گفت: مقام معظم رهبری معمولاً برای هر سال نامگذاری اقتصادی انجام می دهند اما در پیامی که برای افتتاح این دوره مجلس شورای اسلامی ارسال کردند، دو اولویت مهم را برای مسئولین کشور تعیین کردند که این دو اولویت مسایل فرهنگی و اقتصادی کشور بود اما متأسفانه توجه همه مسئولین بیشتر به موضوع اقتصاد معطوف می شود و توجه کافی به موضوع فرهنگ صورت نمی گیرد. بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه فرهنگ باید پیگیری های لازم برای پرداختن دستگاه ها به اولویت های فرهنگی را انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه توجه به کسب و کارهای بخش فرهنگ که از شرایط کرونا آسیب دیده اند بسیار پراهمیت است، اظهار داشت: در جلساتی که با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار شد، تصمیماتی برای کمک به وضعیت معیشتی گروه های آسیب دیده از کرونا اتخاذ شد که انتظار دارم نتایج اجرای این تصمیمات به صورت ماهیانه گزارش شود. البته اعلام شده است که توافقات خوبی با سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای اجرای این مصوبات حاصل شده است.

جهانگیری در ادامه با تأکید بر اینکه اقتصاد حوزه فرهنگ اقتصادی خلاق است و از ظرفیت های گسترده ای برخوردار است، گفت: قرار بود طرح جامعی برای اقتصاد خلاق بخش فرهنگ و هنر تهیه و در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گیرد که هنوز این طرح آماده نشده و امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را با جدیت دنبال کند.

معاون اول رییس جمهور یکی از مهمترین پیام های اقتصاد مقاومتی را توجه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور دانست و گفت: بر اساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، فعالیت هایی که به ظرفیت داخلی کشور اتکا دارند و نتایج این فعالیت ها قابل عرضه به دنیا است، باید در اولویت باشند که این موضوع شامل اقتصاد بخش فرهنگ نیز می شود زیرا اقتصاد حوزه فرهنگ، اقتصادی خلاقانه و متکی به توان داخل است که از بازدهی بالا برخوردار است و قابلیت عرضه به دنیا را نیز دارد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه موضوع اقتصاد خلاق باید در همه دستگاه های اجرایی مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: حوزه اقتصاد فرهنگ هم در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم در سایر دستگاه ها نظیر نظام بانکی و صندوق توسعه ملی باید مورد توجه قرار گیرد و لازمه این امر این است که مسئولین وزارتخانه به طور جدی پای کار باشند واین موضوع را پیگیری کنند تا سایر دستگاه ها نیز پای کار بیایند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت توجه همه جانبه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خاطرنشان کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از مهمترین سرمایه های کشور هستند که باید هم از نظر معیشت و هم از نظر منزلت اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.

 جهانگیری افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در دوره شیوع کرونا نشان دادند که می توانند خیلی کارساز و راهگشا باشند برخلاف تصور عده ای که معتقدند اصحاب فرهنگ و هنر فقط در زمان انتخابات مورد توجه دولت قرار می گیرند، فعالیت آنها در دوره کرونا نشان داد که در زمان گرفتاری های مختلف کشور نیز می توانند به عنوان مرجعی موثر در جامعه نقش ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نمونه مشخص فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر در دوره تحریم و در شرایط شیوع کرونا باعث شد آمریکا تحت فشار افکارعمومی جهان قرار بگیرد و فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر فضایی را در عرصه بین الملل ایجاد کرد که آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کردند و به دروغ می گفتند که ما جلوی واردات دارو و کالای اساسی به ایران را نگرفته ایم. فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران نامه هایی را به اصحاب فرهنگ و هنر دنیا نوشتند و این موضوع را اعلام کردند که ملت ایران برای استفاده از پول و دارایی خود جهت واردات دارو و کالای اساسی مشکل دارد و این موضوع بازتاب های گسترده ای در دنیا ایجاد کرد و نشان داد که اصحاب فرهنگ و هنر در مواقع نیاز پای کار کشور می ایستند و حرفشان موثر است.

جهانگیری ارتباط با نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر را ضروری و پراهمیت خواند و افزود: اینکه می گویند دولت قادر نیست حرف خود را به گوش جامعه برساند به دلیل اختلال ارتباطی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده دولت برای ارتباط با جامعه است چرا که مهم ترین گروه های مرجع جامعه مخاطب این وزارتخانه هستند و دستگاهی که می تواند اختلال ارتباطی دولت با نخبگان جامعه را اصلاح کند همین وزارتخانه است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بخش هایی نظیر مطبوعات کشور روزهای سختی را سپری می کنند، گفت: سختی ها و مشکلات مطبوعات مستقل که وابستگی به بودجه دولت و نهادهای عمومی ندارند دو چندان است و انتظار دارند که دولت در این شرایط سخت به نوعی از آنها حمایت کند.

جهانگیری با یادآوری اینکه دولت سال گذشته تصمیماتی را برای حل مشکل کاغذ مطبوعات اتخاذ کرد، اظهار داشت: سال گذشته میزان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۱۵ میلیارد دلار بود اما امسال این رقم به حدود هشت میلیارد دلار رسیده ضمن آنکه دستگاه های تأمین کننده این منابع معتقدند که حتی تخصیص هشت میلیارد دلار برای سال ۹۹ نیز به طور کامل محقق نخواهد شد و لازم است برای حمایت از مطبوعات با استفاده از منابع و راهکارهای دیگر، کاستی ها را جبران کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم کار جدی در حوزه فرهنگ، دین و زبان مشترک از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ایام اخیر گویا جریانی اصرار داشت که در حوزه زبان فارسی بین مردم ایران و مردم افغانستان نقاط اختلاف آمیزی را ایجاد و به آن دامن زده شود. اتفاقاتی را نیز برای اختلاف افکنی میان دو کشور مطرح می کردند که البته مسئولین مرتبط گزارش های لازم را ارائه و این اتفاقات را تکذیب کردند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید از حوزه فرهنگ و مناسبات فرهنگی بین المللی و نیز شخصیت های این بخش حراست کنیم، تصریح کرد: در یکی از جلسات هیئت دولت پیشنهادی برای تقدیر از استاد نجیب مایل هروی استاد حوزه زبان فارسی و عرفان افغانستان تصویب و ابلاغ شد اما همین موضوع با اتفاقی که یکی از بستگان این استاد در اعتراض به اقامت پدرش در مشهد رخ داد تبدیل به فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

معاون اول رییس جمهور افزود: وقتی در بخش های مختلف انعکاس خدمات و واقعیت ها به خوبی انجام نمی شود، دیگران با طرح مطالب خلاف واقع، خدمات و اقدامات مثبت را به مسایلی علیه کشور تبدیل می کنند.

جهانگیری با اشاره به استفاده از فضای مجازی در ایام شیوع کرونا گفت: در این ایام خدمات مختلفی نظیر برگزاری کنسرت و فیلم های خانگی از طریق فضای مجازی به مردم ارائه شد و این موضوع نشان داد که باید روی فضای مجازی حساب باز کنیم. البته هر بخش با تهدیدها وفرصت هایی همراه است که به نظر می رسد فرصت های فضای مجازی بیش از تهدیدهای آن است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بودجه بخش فرهنگ نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بودجه دولت و منابع دولت دو موضوع جداگانه است. بودجه هر روز محدودتر می شود و اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احساس می کند که با محدودیت جدی منابع روبرو است، باید بازنگری در بودجه نویسی بخش فرهنگ را مدنظر قرار دهد.

جهانگیری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست از طریق برگزاری جلسات با مدیران سازمان برنامه و بودجه، به نقش حاکمیتی این وزارتخانه بپردازند و ضمن تبیین ماهیت بخش های مختلف ونیازهای این دستگاه اجرایی برای سال های آینده بازنگری لازم را در بودجه نویسی انجام دهند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه باید کل بودجه بخش فرهنگی کشور مورد بازنگری قرار گیرد، تصریح کرد: برخی از سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی که از دولت بودجه می‌گیرند اگرچه از نظر مدیریتی مستقل هستند اما باید تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند چرا که فقط این وزارتخانه است که در حوزه مسایل فرهنگی در برابر رییس جمهور، دولت و مجلس پاسخگو است.

جهانگیری افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تأمین منابع مورد نیاز باید تلاش کند امکانات کشور نظیر صندوق توسعه ملی، بخش تسهیلات، نظام بانکی و سایر امکانات دولت را مورد استفاده قرار دهد.

معاون اول رییس جمهور دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دستاوردهایی ارزشمند و قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: البته مقام معظم رهبری توصیه کرده اند که دستاوردها با زبان هنر و نه به زبان آمار بیان شود تا برای مردم ملموس تر باشد.

جهانگیری افزود: اقدامات و کارهایی که دولت تدبیر و امید در طول این دوره در بخش های مختلف نظیر بخش نفت، نیرو، کشاورزی و صنعت انجام داده است، به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوره های گذشته نیست.

معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان این که زبان دولت در بیان اقدامات و دستاوردهایش رسا نبوده است، گفت: اقدامات بزرگی در این دولت انجام شده، اما ما نتوانسته ایم آنها را به خوبی برای مردم تبیین کنیم. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری با سایر دستگاه ها برای استفاده از ظرفیت های همه دستگاه ها به منظور بیان دستاوردها با روش های فرهنگی و هنری است که تأثیر و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

وی افزود: ظرفیت های خوبی هم در حوزه فرهنگ و هنر و هم در حوزه صنعتی کشور وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها، نتایج قابل توجهی به دست آورد، از یک سو طرح های اجرا شده به خوبی به اطلاع افکار عمومی رسانده شود و از سوی دیگر طرح های فرهنگی با استفاده از توانمندی بنگاه هایی که میلیاردها تومان درآمد دارند به اتمام می رسد. قطعاً اتمام طرح های فرهنگی می تواند جوانان یک استان و یا شهرهای مختلف را بسیار خوشحال کند.

جهانگیری در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت سالگرد شهادت شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانش گفت: هر سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه در این حادثه ضربه بزرگی خوردند اما انقلاب توانست با اتکا به امام (ره) و یارانش از گردنه های سخت عبور کند و امیدواریم در سال های پیش رو نیز با استفاده از تجربه ۴۰ سال گذشته و تدوین راهکارها و برنامه های دقیق، علاوه بر غلبه بر چالش ها بتوانیم رفاه و آسایش را برای مردم به ارمغان آوریم زیرا اصلی ترین وظیفه حاکمیت تأمین زندگی توأم با رفاه برای زندگی آبرومندانه مردم است.

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات، فعالیت ها، ظرفیت ها و چالش های پیش روی بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها و پژوهش ها، توسعه فضای فرهنگی و هنری به لحاظ کمی را از دستاوردهای ممتاز دولت تدبیر و امید توصیف کرد و گفت: ایجاد ارتباط میان بخش فرهنگ و هنر با جامعه نظیر طرح شبکه شهرهای خلاق، طرح مروّجان کتاب خوانی، طرح سینما امید و اقدامات فعال فرهنگی و رسانه ای در موضوع آسیب های اجتماعی از مهمترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که موجب رویش های خلاقانه در استان ها شده و توانسته در اشتغالزایی و افزایش تولید ناخالص ملی اثرگذار باشد.

همچنین چندتن از معاونان این وزارتخانه و مدیرکل ارشاد استان آذربایجان شرقی «از طریق ویدئو کنفرانس» به طور جداگانه گزارشی از عملکرد مجموعه خود در خصوص کمیته اطلاع رسانی در جریان رسانه و کرونا، افزایش کتابخانه های عمومی و وضعیت کتابداران، موقوفات، اجرای موافقتنامه های فرهنگی با سایر کشورها، مدیریت فضای مجازی، اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مشکلات و چالش های پیش رو و تخصیص اعتبار مورد نیاز، ظرفیت شورای فرهنگ عمومی و گفتمان سازی بهبود فضای کسب و کار فرهنگی و ایجاد فضاها و بناهای فرهنگی در برخی از مراکز استان ها ارائه کردند.

در ابتدای این جلسه نیز با حضور معاون اول رییس جمهور از سند برنامه تحول در فضای مجازی، اسناد شورای فرهنگ عمومی کشور و طرح، گزارش، نظرسنجی و پیمایش های ملی (۱۷ سند) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

انتهای پیام /
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

telugu sex vidios xshaker.net samantha xvideo deepika singh hot penyporn.mobi danny pornstar redwap me pakistanipornmovie.com hamster indian افلام عنتيل المحله سكس pornigh.com بورنو هب indianchudai pornoulen.com indian family sex xxx old man anybunny.mobi telugusax sixy video hindi orangetube.org folk song in tamil nyotaika yankee gakuen ☆ ore no hajimete, nerawaretemasu allhentai.net funatsu kazuki hentai swathi videos mumuporn.mobi xxx wwb indian pron theindiantube.com movies da . com نيك مصري hardpornx.net سكس جدا desi mallu xvideo sumotube.mobi porn galore dharmapuri sivaraj video pakistanixxx.org nirgun song mp3 free download blue fims hindisexclips.com momfuck xvideos8 fucktubex.net movie rulz.com torrent magnet