کد خبر : 14079
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 مهر 1400 - 19:57

شعر آئینی جریانی ریشه‌دار در پهنه ادبیات آذربایجان/معرفی نفرات برترسومین کنگره شعر محرم

شعر آئینی جریانی ریشه‌دار در پهنه ادبیات آذربایجان/معرفی نفرات برترسومین کنگره شعر محرم

به گزارش تبریز یازار،هیات داوران سومین کنگره شعر محرم تبریز طی بیانیه ای اعلام کرد: تداوم برگزاری سالانه کنگره شعردر تبریز زمینه‌‌ مناسبی برای شکوفایی اشعار آیینی و انقلابی فراهم کرده است. سومین کنگره شعر محرم، متن بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم  وقتی که ما شعرمان را در خدمت مفاهیم عالی


به گزارش تبریز یازار،هیات داوران سومین کنگره شعر محرم تبریز طی بیانیه ای اعلام کرد: تداوم برگزاری سالانه کنگره شعردر تبریز زمینه‌‌ مناسبی برای شکوفایی اشعار آیینی و انقلابی فراهم کرده است.

سومین کنگره شعر محرم، متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم 

وقتی که ما شعرمان را در خدمت مفاهیم عالی اخلاقی،  توحید،  بیان فضایل اهل‌بیت، در خدمت سرفصل‌های منافع ملّی و انقلابی قرار می دهیم، این جور نیست که فقط به آن ارزشها ومعارف خدمت کرده باشیم؛ بلکه به شعر خودمان هم خدمت کرده‌ایم؛ شعر ارتقا پیدا می‌کند.

 مقام معظم رهبری 

شعر آئینی و عاشورایی جریانی ریشه‌دار ،در پهنه ادبیات آذربایجان است که با پیروزی انقلاب اسلامی دوره ای دیگر از حیات و شکوفایی خود راتجربه می‌کند.

کنگره شعر محرم تبریز( ویژه چهار استان شمالغرب کشور عزیزمان ایران )  در حالی سومین دوره خود را پشت سر می‌گذارد که با نگاهی به آثار رسیده می‌توان به خوبی دریافت ضمیر پاک شاعران جوان این دیار همچون شعرای سلف، جویای  مفاهیم عالی عاشورایی و انقلابی  بوده و هر جا که زمینه ای  برای بروز این استعدادها فراهم شده است  شاهد آثار زیبای جوانان در حوزه شعر آیینی و عاشورایی بوده‌ایم.

تداوم برگزاری سالانه کنگره شعر محرم تبریز موجب شده است که  زمینه‌ ای مناسب  برای شکوفایی شعر آیینی و انقلابی فراهم شود ،این حرکت ادبی که با استقبال گسترده شاعران شمال غرب به ویژه شاعران جوان روبرو شده، نشان می‌دهد که فراهم کردن زمینه برای رشد استعدادها و خلاقیت ادبی تا چه اندازه اهمیت دارد.

از بررسی آثار شاعران جوان کنگره نخست، در سال ۱۳۹۸ ، با آثار رسیده به کنگره  ۱۴۰۰ به روشنی سیر صعودی و تکامل ادبی آنان قابل درک است.

 شعر آیینی و عاشورایی بخش  درخشانی از تمدن و فرهنگ شیعی است که ریشه و تاریخی صدها ساله  در آذربایجان دارد ،شعر آیینی در تعلیم و ترویج فرهنگ عاشورا و شکل‌گیری سَبک زندگی و آموزش ارزش ها نقش بی‌بدیلی دارد و از این رو ضرورت دارد که دستگاه‌های فرهنگی در برابر آن احساس  مسئولیت داشته باشند.

 سازمان بسیج هنرمندان سپاه عاشورا با درک این مسئولیت، تداوم برگزاری کنگره شعر محرم را به صورت سالانه  پی گرفته است

هدف مهم دیگری که مدنظر برگزار کنندگان کنگره شعر محرم تبریز بوده ، پیوند دادن شعر عاشورایی و شعر محرم با وقایع جامعه و جهان اسلام است، چرا که عاشورا در سال ۶۱ هجری تمام نشده است “کل ارض کربلا کل یوم عاشورا”
 کنگره شعر محرم تبریز به فضل الهی و عنایات ائمه اطهار( علیهم السلام) و با  همت دست‌اندرکاران و سیاست گذاری های انجام گرفته در شورای شعر انجمن بسیج هنرمندان و بهره گیری از همکاری شاعران پیشکسوت و جوان  به یکی از کنگره‌های شعری تاثیرگذار در شمال غرب کشور تبدیل شده و ارسال بیش از ۱۲۰۰ شعر موید این  مطلب می باشد.

هیئت داوران ضمن ارج نهادن به تلاش های بسیار ارزشمند بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی که با روحیه جهادی و بسیجی پیگیر امور اجرای کنگره  بوده است ، بعد از تشکیل جلسات متعدد و بررسی ۱۲۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه در نهایت آثار ۳۳ تن از شاعران را به عنوان آثار برگزیده انتخاب  کرد.

دو نکته درباره  داوری آثار رسیده قابل ذکر است؛

 نخست اینکه همه آثار رسیده  از لحاظ محتوا بسیار ارزشمند است. از این منظر ، تلاش همه شاعران که  آثار خود را به دبیرخانه کنگره ارسال کرده اند ،شایان هزاران تقدیر و تشکر است .لیکن به رسم همه همایش های ادبی، تعدادی از این آثار با عنایت به محاسن و مضامین کلامی و صناعات ادبی و زبانی شعر و همخوانی با محورهای موضوعی کنگره به عنوان برگزیده انتخاب شده است.

 دوم اینکه هیئت داوران با توجه به تاکید سازمان بسیج هنرمندان و استقبال شاعران جوان از کنگره ،رویکرد جوانگرایی را مورد توجه خاص قرار داده است که حاصل آن تقدیر از جمعی از شاعران ذیل عنوان( برگزیدگان جوان) است.

هیئت داوری سومین کنگره شعر محرم تبریز (جلال محمدی ،محمد رنجی، سید مسعودنقیب، علی شهودی، حسن زرنقی)

سومین کنگره شعر محرم در تبریز به کار خود پایان داد/ تجلیل از صاحبان آثار برتر

سومین کنگره شعر محرم در تبریز با معرفی نفرات برتر و تجلیل از آنها به ایستگاه پایانی خود رسید.

کنگره شعر محرم ویژه استان‌های شمال‌غرب کشور با معرفی برترین آثار، در تبریز به کار خود پایان داد.

انعکاس مسائل روز جهان اسلام با عنایت به اصل کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا، ارزش‌های انقلاب اسلامی، افزایش روحیه استکبار ستیزی، جبهه جهانی مستضعفین، مقاومت شیعیان در (یمن، جمهوری آذربایجان، نیجریه، بحرین، سوریه)، وحدت در پرتو ولایت،سردار رشید سپاه  اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم، مجاهدتهای مدافعان سلامت و کمکهای مومنانه، برجسته سازی حماسه اربعین و روحیه حماسی با وقایع و رویدادهای عاشورایی مورد نظر خاص این کنگره بود.

اسامی شاعران منتخب، شایسته تقدیر و برگزیدگان جوان به شرح ذیل است:

آثار منتخب

لیلا حسین نیا، علی نوروزی نوین، رضا غلامپور دلپاک، غلامرضا پروینی، محمد هوشمند( مدهوش)، ابراهیم غفاری آشفته، رقیه هژبری ،مختار وطن پرست، وحید طلعت،کیانوش سفری، احمد فرید، حسین رسولی، محمد موسوی ابراهیمی مونسی

آثار شایسته تقدیر

حسین فتاحی اربط ، مجید ابراهیم پور ،عادل ممی پور،مهدی ولی، اکبر قنبری تیکمه داش، راحله عزیززاده ،محمد ادریسی، کریم نصیری مقدم، حسین فرهادی مراغه ای و سامان فرد کامی

شاعران برگزیده جوان

میلاد حافظ، سعید بابایی، میرکاظم سید اکبری، مهدی رستمی ،امیرحسین دوست زاده،
مهدی سهندی، محمدرضا قربانی، امیرحسین زارعیان، آیسان محمدپور، بهزاد بیات فرد
همچنین در سومین کنگره شعر محرم نیز به رسم دوره های قبلی، تنی چند از شاعران پیشکسوت آیینی برای تکریم و تعظیم معرفی شدند که اسامی این بزرگواران چنین است ؛
استاد حاج میرزا حسین کریمی مراغه ای، استاد حسین حسنی افشرد، حاج محمد پرند، مجاهد تبریزی، محمد بوذری، ستار رزاقی ، حاج علی حسین زاده  وتجلیل از یک عمر فعالیت های ادبی و انقلابی مرحوم حاج محمد یادگاری

گزارش فارس حاکی است، سومین کنگره شعر محرم به همت سازمان بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی و با حمایت معاونت فرهنگی هنری سپاه عاشورا و ادارات و مراکز فرهنگی و هنری استان در تبریز برگزار شد.

انتهای پیام/۶۰۰۱۲
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.